Хрониките на Чалгастан

22 декември 2006

 

Почнаха квартала на богатите “Атюрен” в Стара Загора

Старозагорското дружество "СИМДАР" започва изграждане на първия по мащаби жилищен комплекс с контролиран достъп. Селището „Атюрен", кръстено на местността, в която ще бъде разположено, се намира в непосредствена близост до Тракийския университет на Стара Загора. На площ от 146 дка ще бъдат изградени 350 къщи - редови, близнаци, самостоятелни.
Модерният комплекс, предназначен за хора с висок социален статус. „Атюрен", което означава място за обяздване на коне, ще разполага с медицински център, с обществен център и всички необходими удобства за собствениците на жилища - закрит и открит басейн, тенис кортове, увеселителни заведения.
Цялостното реализация на проекта ще продължи 5-6 години. На първия етап ще бъдат построени 53 къщи, 30% от тях вече са продадени на зелено. Инвеститорите обявиха, че новодомците ще празнуват Коледните празници през 2008 г. в новите си къщи. Особено голям интерес към придобиване на собственост в квартала има и от чужденци.
За строежа на къщите ще се използва непознатата все още в България технология с предплочи.

15 декември 2006

 

Зевса първи влезе на носилка в съда

Световъртеж може да извади на свобода Малкия Маргин
Напикаването в килията е патент на арестуван полицейски син


Българският затворник е най-болният в света. Историята с Големия Маргин бе поредното потвърждение. Колкото е по-мастит хванатият престъпник, толкова е по-крехко здравето му, е другото правило. Поне според солидните медицински експертизи. Сърцераздирателната сцена с проснатия на носилка затворник в съдебната зала обаче изобщо не е патент на Красимир Маринов. Още преди няколко години най-прочутият шуменски апаш Христо Илиев-Големия Зевс бе внесен по същия начин. Бандитът успя за нула време да развие множествена склероза и парализа в килията. Присъстващите полицаи само търкаха очи, докато Илиев стенеше при всяко мръдване. Навръх Нова година преди 5 г. при поредния си обир Зевса ловко се беше изкачил като котка на 4-ия етаж на кооперация. Ченгетата обаче обсадиха жилищния блок и спипаха крадеца, който изведнъж рухна на земята и се оказа, че не може да ходи.

С инвалидна количка се появи в Добричкия съд англичанин, причинил смъртта на няколко души след катастрофа. «Макар че лекарите го бяха изписали от болницата и трябваше да бъде доведен в ареста, той отказваше да стане. Дори бяхме осигурили линейка да го докара от болницата до ареста», разказаха местни магистрати.

Големия Маргин обаче поведе листата на най-болните арестанти със своите пет диагнози.

Той има дискова херния, хемороиди, стомашно-чревно заболяване и камъни в бъбреците. Диагнозата му беше поставена от петима експерти.

С риск да се подрони авторитета на боса публично бе огласено, че той се напикава и има проблеми със сексуалния живот.

В крайна сметка Маринов напусна килията. Очаква се скоро по-малкият му брат Николай, който пък се оплаква от световъртеж, също да намери път към домашния арест.

Нощно напикаване извади на свобода и син на полицейски шеф от по-малък град край Шумен. 24-годишният юнак беше отарашил пиян заедно с компания няколко автомобила и дори с едно от возилата беше спретнал автородео.

Иначе най-честите диагнози в затвора са възпаление на бъбреците и високо кръвно налягане. Със същите заболявания подсъдимият за двойно убийство Ивайло Дражев години наред отлага делото си и разиграва бургаските магистрати. Диабет и гастрит пък най-често спохождат задържаните за убийство, твърди директорът на Окръжната следствена служба в Добрич Атанас Атанасов. Средно 70 на сто от задържаните изведнъж се оказват със сериозни заболявания. Първите пристъпи ги получават още в следствения арест. После всеки развива от опасни по-опасни болести според парите, адвокатите и връзките си, коментират ченгета и магистрати.
 

Топлото и компания купили болт 32 пъти

Складовете на парното пълни с нова техника и за 2008 г.
Свалям шапка на Димитров за интелекта, каза прокурор Джамбазов


Уникални машинации за източване на „Топлофикация” правели Вальо Топлото и компания. Дългогодишната схема лъсна часове след като зад решетките при Валентин Димитров попаднаха и неговите съучастници - Георги Рогачев, Лина Абланска, Мая Стоилова и Емил Антонов. Аферата започна да се разплита, след като разследващите стигнаха до 33-годишната бизнес дама Мая Стоилова. Тя е едноличен собственик и управител на фирма „Шибър”, чрез която са източвани пари от „Топлофикация”. Стоилова държала и единия от сейфовете на Валентин Димитров в Пощенска банка.

Може ли един болт да се купи 32 пъти? Може, ако този, който плаща, е столичната „Топлофикация”. Машинна част, фактурирана и платена 32 пъти, откри екипът на спецпрокурора Божидар Джамбазов при разследването срещу новите задържани по аферата с парното.

Фирмата на Мая Стоилова „Шибър” осъществявала директен и паралелен внос на едни и същи машини и части за парното.

Международната банка за възстановяване и развитие отпуска заем на ръководството на „Топлофикация” например за купуване на помпа. Прави се търг, който се печели от фирма - „Шибър” или нейна приближена. И необходимата помпа се купува законно за 100 000 лв. Отива на склад в „Топлофикация”.

Паралелно с това обаче Вальо Топлото и компания купуват същата помпа. Пак през „Шибър” или други фирми на Мая Стоилова. Но при доставката се фактурират на части. Нищо, че в повечето случаи машината е неделима. Фактурите са до 20 000 лв., защото до тази сума шефът на „Топлофикация” може да разписва сам и не е нужна обществена поръчка. От несъществуващите, но скъпо осчетоводени детайли цената на машината скача. Тя отново се доставя и отново се праща в склада - но вече на цена 230 000 лв.

Така вчера се оказа, че във въпросния склад на „Топлофикация” има запаси от чисто нова техника и за цялата 2008 г.

Когато „Шибър” внася техника по заема от МБВР, документите са изрядни. При паралелния внос обаче настава истински хаос с фактурите, обясни Божидар Джамбазов. И възкликна: „Свалям шапка на Валентин Димитров за интелекта, с който е измислена схемата за източване.” Видяхме фактури, в които се сочи, че се плаща за болтове, уплътнения, гайки за една машина, която на практика е неделима, обясни следователката Татяна Шарланджиева. И допълни: След като стоката се фактурира на отделни части, това води до увеличение на стойността и върху нея се дължи и по-голям ДДС. Вследствие на далаверите Вальо Топлото и компания са забогатели с още 1 млн. лв. Източването на парите от „Топлофикация” е ставало в периода 2003-2005 г., обясни Джамбазов. И допълни: Има случаи, в които изделието е платено през декември 2005 г., а по митническа декларация е внесено у нас през януари 2006 г.

За да оправдаят купуването на ненужните машини, на оперативка директорите на топлорайоните получават указания от Валентин Димитров, Рогачев, Андонов, Абланска да изготвят докладни със задна дата за необходимостта на арматурата. Така те трябвало да оправдаят вноса. Били принудени да съставят договори за вече извършени доставки в дружеството. 200-300 договора са написани само през април. Неистинските документи започват да се вадят на конвейер с дата от 2003 г. Шефовете на районите са разпитани като свидетели по делото.

Половин милиард лева лапнали от надписани сметки на софиянци за парно Вальо Топлото и компания в продължение на 8 години. 100 млн. от тях направо са си ги поделили, обяви вчера бившият шеф на „Булгаргаз” Васил Филипов пред Би Ти Ви вчера. Той съобщи още, че с милионите, открити през лятото в двата сейфа в Пощенска банка, е трябвало да бъдат подкупени общински съветници. Те са гласували на 13 април решение за сключване на договор с „Ватех хидро”, която е свързана с Емил Антонов, за ремонт на ТЕЦ „Земляне”. Над тях е имало политическа протекция от страна на три правителства, заключи Филипов.
 

Изсичат гората, за да направят сметище

В неделя, 3 декември, в. „БАНКЕРЪ” присъства на протестния митинг в махала Ромча на с. Владо Тричков, на който жителите изразиха категоричното си несъгласие с решението на Общинския съвет и на кмета на град Своге да се предоставят 120 декара от землището на Ромча за ново сметище на София. Присъстващите приеха решение на 9 декември (събота) да обявят гражданско неподчинение, като направят жива верига и да блокират ЖП линията през Искърското дефиле.

В хода на митинга бяха изнесени множество факти, част от които са подкрепени и с документи. Вестник „БАНКЕРЪ” направи допълнителни проверки по тях, като в същото време попълни картината на нещата с припомняне на по-стари проекти и подробности. Предлагаме ги в хронологичен ред с коментара на някои специалисти.

Под номер 08-00-142/29.08.06 г. е документът, от който става ясно, че Общинският съвет на град Своге приема предложението на кмета Емил Цветанов Атанасов. В него се казва: „По искане и възлагане на община Своге е изготвен Предварителен проект - Подробен Устройствен План за изграждане на депо и инсталация за оползотворяване на битови отпадъци в землището на село Владо Тричков, община Своге, Софийска област. С проекта се предвижда да се обособи терен от имот № 315 и част от имот № 313 по Картата за възстановената собственост за изграждане на депо и инсталация за оползотворяване на битови отпадъци. Искането е законосъобразно и предлагам на Вашето внимание за съгласуване Предварителен проект - Подробен Устройствен План за изграждане на депо и инсталация за оползотворяване на битови отпадъци в землището на с. Владо Тричков на основание чл.21, ал.1, т.11 от ЗМСМА.”

Общинският съвет гласува и приема решението. Към документа е приложено и копие от скицата проект за подробен устройствен план (ПУП). Любопитна подробност в случая е, че кметицата на махала Ромча г-жа Петра Христова не е поканена на заседанието и дори не е потърсено мнението й.

Междувременно в Ромча се създава инициативен комитет против изграждането на депо за отпадъци, който прави своите проучвания, събира документи и на тази база изпраща писмо до главния прокурор на Република България (вх. N17756/15.11.06). То е от името на жителите и притежателите на имоти в с. Владо Тричков, включително и махалите Клисура, Калугерица и Ромча. В него освен главните аргументи - екологични, санитарно-хигиенни и културно-исторически - е акцентирано и върху „…грубо показване на законите в Република България, като са фалшифицирани документи и факти” (виж статията „В Своге замириса”).

Проверката на в. „БАНКЕРЪ” на място установи, че за реализацията на споменатото намерение трябва да бъдат изсечени големи площи стара гора, че теренът е в непосредствена близост до населените места, до извора с питейна вода и до река Искър, че климатичните особености на района го правят съотносим с този в град Банкя и с. Искрец. В добавка - застрашени са и историко-културното наследство на ареала (римски пост и поселище, наричано от местните жители Белград), и цялото Искърско дефиле, което все още не е събудило интереса на археолозите (!) и щедро е „предоставено” на иманярите. Точно те преди много години откриха тук съкровище от 87 римски ауреуси, сред които и изключително рядка и ценна римска монета. Надяваме се това допълнително да привлече вниманието на г-н Борис Велчев, който, както знаем, притежава ценна нумизматична сбирка.

Една ретроспекция към първата половина на 90-те години на ХХ век, подсказана ни от арх. Йордан Асенов (по силата на служебните си задължения, добър познавач на попадащата в Софийска област част от Искърското дефиле и неговите проблеми), напомни, че е разработван проект поречието на реката в пролома да се превърне в национален туристически и балнеолечебен обект. Богатството на исторически дадености, природните забележителности и здравословният климат предлагат отлични възможности за това. В добавка, каза арх. Асенов за в. „БАНКЕРЪ”, Софийското поле и конкретно столицата се „проветряват” точно от тази посока, което показва, че евентуалното бъдещо сметище ще предизвика сериозно допълнително замърсяване на въздуха. Като се знае, че някогашното намерение за аериране на София по коридор Север-Юг е окончателно компрометирано от безразборното високо застрояване откъм планината Витоша (въпреки нееднократните сигнали на Дружеството на ландшафтните архитекти), Искърското дефиле остава единствената подобна възможност. Няма нужда да се обяснява как струпването на софийския и свогенския боклук точно на този „вход” ще се отрази на притока на планински въздух към извънмерно замърсената столица и Софийското поле.

Очевидно информиран за протестната гражданска инициатива в понеделник, 4 декември, кметът на Своге Емил Атанасов изпраща до кметицата на Ромча Петра Христова пространно писмо, в което „обяснява” какви големи придобивки ще получат жителите на махалата след построяването на сметището. Във вторник, 5 декември, инициативният комитет се събира и изготвя отговор на писмото, което се изпраща до централните софийски медии.

12 декември 2006

 

Купиха жилище за 1,92 млн. евро

10 сънародници оглеждат имоти в Гърция и Кипър

Чужденец купи апартамент в центъра на София за 1,92 млн. евро. Жилището е от 320 кв. м и се намира в района до хотел "Радисън". Квадратният метър на апартамента излиза рекордните 6000 евро. Къща в кв. "Драгалевци" е продадена за 4000 евро/кв. м. Това обаче са единични сделки, каза Весела Илиева, управляващ директор на Unique Estates, която е част от структурата на "Адрес". Средните цени на луксозните имоти у нас са 2700-3300 евро/кв. м. През следващата година се очаква те да поскъпнат с 10-15%.
Луксозният сегмент заема около 5% от пазара, като три четвърти от купувачите са чужденци.
Въпреки старото строителство и единичните оферти най-високо остава търсенето в центъра на София - района около парламента, Руската църква и Докторски паметник, където се строят няколко нови сгради. От агенцията очакват да сключват по около 8 сделки месечно за продажби на такива имоти в страната и по 3-4 за отдаване под наем.
Около 10 са запитванията от българи за покупка на вила в Гърция и Кипър. Ваканционен имот в съседната ни държава може да се купи от 200 хил. до 3 млн. евро, но търсенето от сънародниците ни е за вили до 600 хил. евро, обясни Весела Илиева. Компанията ще посредничи и на сънародници, които искат да наемат имот на Френската Ривиера и в Лондон. За луксозна къща или имение в Кан или Монте Карло обаче се плаща от 5 до 50 хил. евро месечен наем.
© Standart News 12.12.2006 г.
 

44 000 българи не си знаят парите

Те са готови да броят веднага половин милион евро за вила
44 000 българи не си знаят парите. Те са готови на секундата да извадят половин милион евро за луксозна къща в големите градове или ваканционните ни селища. За много от баровците страната ни вече е тясна и те се оглеждат за имоти в Гърция, Кипър и Испания. Това показва проучване на компанията Unique Estates.
Според данните й заможните нашенци са около 10% от населението, или 750 000 души. 14% от тях са заявили намерение да сменят жилището си с по-добро или да придобият втори имот през следващите две години. Те са готови да броят между 300 000 и 500 000 евро, за да сбъднат мечтите си.
Междувременно чужденец счупи рекорда за най-скъпа сделка, като купи апартамент в центъра на София за 1,92 млн. евро. Жилището до хотел "Радисън" е 320 квадрата.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?