Хрониките на Чалгастан

04 ноември 2007

 

Българската “Хилд”—търговец на имоти

Тя обещава човешки живот на пенсионерите ни, но им прибира жилищата незаконно

Който е минавал по тесните улички в старата част на София, не може да не е забелязал запуснатите и олющени кооперации. В повечето от тях живеят възрастни хора, което си личи и по неподдържаните прозорци, по старата и захабена мебелировка в апартаментите. Те пълнят огромните си апартаменти на пъпа на столицата с празни кашони и стари вестници, които събират за някой лев върху мизерните пенсии. Голяма част от самотните хора дори не смеят да дават стаи в жилищата си под наем, защото се страхуват от чужди хора.

Има и поговорка, останала още от турското робство: "Турчинът, като забогатее, си взима жена, а българинът строи къща". Страната ни е уникална в целия свят с огромния процент собственици на жилища. Над 98 на сто от хората у нас живеят в частни домове. В селата и малките градчета процентът е 100. В определен момент обаче собственото жилище става бреме и носи само допълнителни разходи &ndash за ремонти, поддръжка и данъци. В същото време възрастните не са склонни да продават дома си и да заживеят на село, където ще им излиза по-евтино. Повечето нямат нито сили, нито пари за това.

Преди няколко месеца у нас се появи компания, която за първи път обеща човешки живот на родните пенсионери &ndash достатъчно пари, здравни и социални грижи, дори клубове, в които да се срещат с приятели. "Хилд Асед България" има само едно условие &ndash да й прехвърлят имота си срещу грижи до живот. Компанията тръгна с мощна реклама, в която се включиха най-любимите актьори на българите над 65 &ndash Стоянка Мутафова, Васил Попов, Никола Анастасов, Димитър Манчев, Светослав Пеев. И макар че българинът по природа е недоверчив, когато му свалят прекалено много звезди от небето, все пак първият пробив бе направен &ndash 30 договора бяха сключени, още двойно повече се подготвят.

Докато гръмна новината, че "Хилд България" действа незаконно и ще бъде дадена на прокурор. Тя не гарантира сигурността на клиентите си, категорични са от Комисията за финансов надзор. Списъкът на нарушения е дълъг: подобна дейност се води животозастраховане, за което българските дружества на "Хилд" нямат лиценз. Нито пък изисквания от закона капитал от 6,4 млн. лева. "Хилд Асет" е регистрирала само 260 хил. лева уставен капитал. Не отчислява и суми за технически резерви, както изискват българските и европейските закони. Прибира им жилищата неправомерно, каквато практика няма никъде по света. За компанията няма никакви данни да е свързана с "Мерил Линч" и Дойче банк Лондон.

В същото време "Хилд Асет България" ЕАД и "Хилд България" ЕООД са се регистрирали по Търговския закон. Затова твърдят, че дори са надвнесли собствен капитал над изисквания от закона. Като дейност и двете дружества са записали покупки и продажби на собствени имоти. Т.е. регистрирали са се като брокери на недвижима собственост!

За четири месеца &ndash от февруари до май &ndash "Хилд България" е пререгистрирана още два пъти, а през юни е създаден "Хилд Асет България".

В случая от КФН виждат разрешение на проблема по няколко начина. Единият е дружеството, което сключва договорите с българските пенсионери, да изпълни необходимите предписания на Застрахователния кодекс на България и да кандидатства за лиценз за животозастраховател. Другият изход от конфуза е да сключи договор с някой от българските застрахователи или да направи смесено дружество. В противен случай ще се стигне до трети вариант, който не се препоръчва нито от КФН, нито от клиентите на "Хилд" &ndash да се изтегли от страната.

Валерия Стойкова



Уличените: Не ни трябва лиценз

"Хилд Асет България" ЕАД не извършва застрахователна дейност и не се нуждае от лиценз въпреки широко огласените твърдения на Комисията за финансов надзор. Това пише в прессъобщение, изпратено от "Хилд" до медиите вчера. Дейността на компанията в България няма застрахователен характер и поради това спрямо нея не могат да бъдат прилагани регулациите на Кодекса за застраховането. Освен това дейността на "Хилд" в България не попада в обхвата и на посочената от КФН Директива 2002/83 на ЕО, казват още от дружеството. Както многократно сме съобщавали в публичното пространство, компанията придобива имоти срещу пожизнени плащания към своите клиенти и няма отношение към поемане на риск. Затова и констатациите на Комисията за финансов надзор относно дейността на компания "Хилд Асет България" ЕАД са юридически напълно неоснователни.



Проблемът е в договора за прехвърляне на дома

Ралица Агайн, заместник-председател на КФН, отговарящ за застраховането

Ако "Хилд" не изискваха предварително да се прехвърля недвижимият имот, нямаше да има проблем с тяхната дейност. Проблемът е изцяло в това, че имотът се прехвърля предварително на въпросната фирма. Те могат да преценят самостоятелно дали да останат на българския пазар, или да го направят по начин, по който няма да има конфликт с разпоредбите на закона, който защитава потребителите. Ако компанията въведе процедура, при която имотът на хората да не се прехвърля предварително, те ще бъдат просто един кредитор, какъвто са например банките и другите кредитиращи институции. След внимателен анализ сме преценили, че сега процедурата противоречи на българското законодателство и на правилата, които защитават потребителите. Те не отговарят на изискванията за капиталова адекватност и не подлежат на никакъв надзор. Съответно рискът за всеки един, който реши да си прехвърли имота към тях, е неконтролиран от държавата. Който реши да си прехвърли имота в момента към тези хора, трябва да знае, че държавата едва ли ще може да направи нещо за него впоследствие, ако се окаже, че договорът не действа по начин, по който е очаквал.

© Standart

This page is powered by Blogger. Isn't yours?