13 декември 2007
Все още живеем в условията на преход
Все още живеем в условията на преход, сочат данни от социологическо проучване, поръчано от гражданска инициатива Видовден. Новосъздадената инициатива, чиято цел е да се бори с лъжите на политиците, организира дискусия в столичната “Червената къща” с участието на общественици и политици. Домакините на събитието почерпиха гостите с домашно приготвени сандвичи с шпеков салам и поднесоха разтворими сокчета за пиене.
Водещ на събитието бе журналистът Мартин Карбовски, който събеседва с всеки един от гостите поотделно и записа на училищна дъска цитати от техни изказвания.
Преходът на системата е свършил – предстои да се случи духовния, бе мнението на политолога Татяна Буруджиева. Видяхме в какво се преврънаха идеалите, на които бе основана промяната и началото на прехода. Пример за такъв тип поведение даде журналистката Светослава Тадаръкова. „Стигнахме до там, че Лияна Панделиева от лице на СДС, стана лице на кампанията на президента Георги Първанов”, обясни Тадаръкова.
В унисон с резултатите от анкетата Георги Лозанов изнесе своята теза, че краят на прехода е далеч и едва идните поколения биха могли да кажат какви са изводите от него. Според професор Николай Михайлов от ДСБ е нужна по-голяма критичност към процесите в държавата. „Българинът се оплаква, че живее бедно, няма любовница, жена му не изглежда добре, но обвинява политиците за това”, пошегува се Илия Петров, един от учредителите на ЕНП.
За професор Андрей Пантев българският преход е симулиран и в него има много повече романтизъм, отколкото мъжество, с което „изтръгна” импровизирано признание от професор Петко Симеонов. „В зората на демокрацията бях романтик, а сега съм по-скоро нихилист”, призна Симеонов, който е един от учредителите на СДС.
„Какво се промени за всеки един от нас след прехода. Това е най-важният въпрос на който трябва да търсим отговора”, попита адвокат Боян Терзийски от Видовден и побърза сам да си отговори, че българинът е “симулирал” движение и затова до сега не е помръднал.
По време на цялото събитие Карбовски провокира гостите с въпроса „Не беше ли сбъркан модела на прехода?” и посочваше като пример Пражката пролет и разстрела на Чаушеску в Румъния.
В дискусията взеха участие и студенти от художествената академия, които подредиха няколко свои проекти с тяхната визия за прехода. Развалнувана, една от студентките зададе екзистенциалния въпрос за извода, който сама трябва да направи от прехода. Проф. Пантев бащински я посъветва да си намери гадже.
В началото на събитието бе представен и погледът за прехода на известни писатели, режисьори, карикатуристи и художници. Георги Господинов и Яна Генова бяха предоставили за експозицията своята “Инвентарна книга на социализма”. Дистанционно в проекта се включи и режисьорът Явор Гърдев, който представи краткя филм “Oh sweet home of mine”. На място карикатуристът Ивайло Нинов създаде две карикатури, с които успя да разсмее участиниците(виж снимките). Вниманието в изложбата определено прикова графичната илюстрация за прехода създадена на място от арт-графика Живко Георгиев – “Хората които изнесоха прехода на гърба си”.
Диспутът, организиран от Видовден е част от инициативата „Месец на прехода”, с който сдружението отбелязва 18-годишния юбилей на прехода. Част от голямата инициатива са и няколко социологически проучвания, издигане на паметник на лъжата и връчване на награда Видко за най-честен политик. С „Месеца на прехода” Видовден се надява да се сложи край на дългия период на гражданска несигурност на българите и да постави началото на нов, в който хората ще търсят и отстояват правата си.
Приносът, който Видовден си е поставил за цел да даде за този нов период, е да притиска и изобличава политиците, които лъжат и да обявява пред всички имената на онези, които добре си вършат работата.
„Надявам се, че непрекъснатия контрол и общественото изобличаване ще накарат политиците да спрат да лъжат и да потърсят нов, градивен начин да печелят симпатиите и гласовете на избирателите”, коментира Димитър Георгиев от Видовден.
© 2006 © BG News Room. Всички права запазени.