Хрониките на Чалгастан

27 април 2007

 

Търсят с детектив улични номера

Километри делят съседни сгради в столичните квартали; aко подредят цифрите, хиляди софиянци трябва да сменят личните си документи

Извинете, как да стигна до номер 47?" "Ами тук е 55 А, ако продължите още два километра и отминете 57 Б, ще го намерите".
Това не е тъпа шега, а реална инструкция за откриване на адрес в столичен квартал. В него, както и в доста други, където има ново строителство, е напълно възможно номер 55 да се намери между 47 А и 49 Г и никой да не се оплаче. Подобно номериране на улиците обърква хората, но е единственото възможно, твърдят от общината. Когато фирмите строят нови сгради, те трябва да получат адрес, но е неудобно заради него да бъдат променяни личните документи на стотици хора. Заради удобството на обитателите се строят сгради, към чиито номера се добавят само букви. Ако двата предишни блока са били на по-голямо разстояние, възможно е между номерата им да се нареди цяла поредица от сгради със странни буквени означения. Обяснението на общинарите е, че разрешенията за строителство са давани без никакво съобразяване със съществуващите сгради, затова и никой не е фиксирал предварително адреси. Има цели километри на столични булеварди, на които преди не е било разрешено строителство, а сега се зидат блокове. Кметството обаче няма конкретна стратегия как да отсее номерата им, затова предпочита буквените означения, които са най-близо да съседния номер. Според общинари, ако се започне ново преномериране на адреси, това трябва да стане при следващата промяна в личните документи. Най-фрапантната според общинар била номерацията на сграда, залепена между два съседни А входа на различни кооперации. Тъй като не можели да я кръстят минус А, нарекли я П, което означавало пристройка.
Не по-лесно поправима е драмата с преименуването на улици у нас, която си върви още откакто има улици, а с идването на демокрацията се засили. В последните 3 години според шефа на културната комисия в общината Георги Белчев обаче столичните градоначалници са се отказали да сменят адреси по същата причина - за да удовлетворят един желаещ, трябва да сменят личните карти на сто. Което не попречило на столичен бизнесмен да настоява шосето, където отворил фирмата си, да бъде наречено на дъщеря му. "Даже не я помня дали беше Детелина или Ангелина - хубаво име, но всички категорично отказахме. Още по-странно бе писмото от друг обитател на уличка в града, който искаше тя да се казва "Цикория". Така и не разбрах дали си отглежда цикория на етажите и затова е избрал това име", смее се Белчев. Допреди няколко години ромски деятели от крайни квартали събираха подписки името на улицата им да бъде на фолкпевици - хит бе идеята в "Обеля" да има улица "Ивана". В такива случаи общината изпраща писмо до местния кмет за неприемливостта на името, за да не нагнетява напрежение в махалата. Слава Богу, напоследък мераците на българите да имат улици като "Есмералда" или "Памела" затихнали, но пък се появили дами, според чиито писма техни именити родственици са основали съответната улица, затова тя трябва да бъде кръстена на тях. "Напоследък не преименуваме нито една улица освен онези, които са с номера. Улица "Велик завет", от която се оплакват, аз лично не бих я преименувал. Тя не е свързана с комунизма, а с родната войска, има и такава воинска песен", твърди Белчев. По същата причина все още не е барнато името на овчокупелската улица "Народно хоро", въпреки че друго хоро освен народно май няма. Интересно какво ще обясни общината върху табелката в началото на улицата съгласно новата си инициатива в началото на всяко шосе да бъде поставена табелка, обясняваща на кого е посветено името му. Един от поводите е фактът, че малцина от живеещите на улица "Ив. Ев. Гешов" знаят, че това е Иван Евстатиев Гешов, професор и лидер на Народната партия, министър-председател през 1911-1913 година. Много от обитателите на улицата го бъркали с шефа на царската политическа полиция Гешев и питали защо е възстановено името му, при това на известен столичен булевард.
Напоследък общината спешно търси номерирани улици, които да бъдат кръстени на известни наши интелектуалци, починали неотдавна. Все още не е намерена улица за Радичков, нито пък за Радой Ралин и Станислав Стратиев. За тях се очаква да бъдат гласувани места около Драгалевци, където се появиха и улиците "Хайтов", "Дертлиев", "Стефан Савов". Това ще се превърне в нещо като район на славата на съвременните български интелектуалци, мечтае Бачев. Особено ако има и кой да ремонтира дупките.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?