Хрониките на Чалгастан

29 юни 2008

 

Спряха още 183 млн. лв. по САПАРД

Още 183 млн. лв. плащания за България по програмата САПАРД са спрени от Европейската комисия. Поне толкова са неизплатените за проекти на бенефициенти средства по двете блокирани мерки -"Развитие и диверсификация на икономическата дейност в селското стопанство" и "Инвестиции в земеделските стопанства". Европейската служба за финансово разузнаване (ОЛАФ) подготвя нов доклад, с който ще оповести следващата серия от измами в особено големи размери на фирми, финансирани от еврофондовете. Контролният орган ще разкрие далавери с овощни масиви, лозя, инвестиции в земеделското строителство и закупуването на техника и животни. Това съобщиха отлично информирани източници на "Монитор".

"По едната спряна мярка - „Инвестиции в земеделски стопанства", остава да бъдат изпълнени и платени 270 проекта с обща субсидия 96 млн. лв.

По втората - "Развитие и разнообразяване на икономическите дейности, предоставяне на възможности за многостранни дейности и алтернативни доходи" - 302 проекта с обща субсидия 87 млн. лв.", съобщиха в 17 часа вчера следобед от Министерството на земеделието. Това на практика означава, че поне 183 млн. лв. са препоръчаните за спиране плащания в поредното писмо от Брюксел. То е било изпратено в четвъртък вечерта от Генерална дирекция "Земеделие" и е създало смут сред властта.

Според източници на "Монитор" от Министерството на земеделието до последно се чудели дали да обявят размера на спрените пари в петък или в понеделник. Във ведомството били притеснени, че нашите фирми, одитирали САПАРД, са извършвали проверките неправомерно, тъй като не са били съгласувани с Брюксел. Проверяващите давали положителни оценки и прикривали разхищаването на пари.

За новото кърваво писмо от ЕК първи съобщиха вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева и министърът на земеделието Валери Цветанов на специална пресконференция в Гранитната зала на Министерския съвет вчера преди обяд. Тогава те отказаха да обявят размера на блокираните пари с мотивите, че той все още се изяснява. Министрите аргументираха излизането си пред медиите с цел прозрачност и казаха, че бързат да съобщят за писмото, "за да не идва информацията в България по разни други канали".

"Причината за препоръката са няколко случая на нередности, които са установени по време на двуседмичната проверка на Европейската служба за финансово разузнаване (ОЛАФ). Все още не съм запозната с конкретните случаи, тъй като писмото на Жан Люк Демарти пристигна късно снощи (б. р. - в четвъртък вечерта)", обясни Плугчиева.

"Моля ви да изчакаме, да не изпреварваме нещата. Нека да видим какво точно казват ЕК и ОЛАФ. Ние не можем предварително да вземаме отношение към този проблем", каза на свой ред министърът на земеделието и храните Валери Цветанов и обясни, че писмото се състои само от 12-15 реда. В пресконференцията не взеха участие нито директорът Димитър Тадаръков, нито други представители на Разплащателната агенция - фонд "Земеделие". От ГЕРБ поискаха незабавното отстраняване на първия.

"Вече създадохме работна група от наши и експерти по САПАРД, която заминава в Брюксел. В понеделник пък ще представим екшън план с мерки за отблокиране на спрените плащания", съобщи още министърът на земеделието Валери Цветанов. По думите му стана ясно, че в структурите по усвояване на парите от ЕС към неговото ведомство ще има персонални промени, ако има виновници за спрените средства. На въпрос, дали България ще спре дофинансирането от своя страна, министърът отговори: "Националните доплащания и другите неща нямат нищо общо с разплащателната агенция. Каквото има да се плаща - то се плаща."

This page is powered by Blogger. Isn't yours?