Хрониките на Чалгастан

31 май 2010

 

Частници богатеят от празни дискове

Данък върху всеки продаден празен компактдиск се кани да въведе правителството с промени в Закона за авторското право. Производителите и търговците на празни CD, DVD, видеокасети, USB стикове с памет или други информационни носители, върху които може да се запише авторска музика, текст или филм, ще плащат между 1 и 1,5% от доставната цена на продукта. Така крайната цена на един CD, който струва левче, ще се повиши с една или две стотинки.

Идеята е парите да отиват за компенсация на авторите, чиито произведения биха могли да бъдат презаписани. Сред хората от бранша обаче се говори, че поправките в закона се правят заради частна фирма, която ще прибира парите от налога, маскиран като антикризисна мярка.

Кабинетът да се откаже от въвеждането на данък "компактдиск", защото той няма да напълни хазната, а само ще облагодетелства няколко частни фирми. Това призовават от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в открито писмо, което днес ще бъде връчено на Министерството на културата и всички институции, които имат отношение по въпроса.

Идеята за новия налог се представя като антикризисна мярка, за да може същинските й цели да останат скрити и потърпевшите да не реагират, категоричен е Евгени Иванов, шеф на КРИБ. Според него една-две частни фирми ще се облагодетелстват от въвеждането на обсъждания 1-1,5% данък. Иванов не пожела да ги назове, но уточни, че те имат лиценз за подобна дейност и ще наложат монопол върху събирането на новия налог. Проверка на "Стандарт" установи, че около 40 сдружения в момента работят в областта на защитата на авторски права. Лицензирани за управление на права по компенсационни възнаграждения - т.е. които имат права да разпределят парите от новия данък, са само сдруженията "Бул репро" и "Копи бг".

Най-скандален е фактът, че до 20 август 2003 г. в ръководство на "Копи бг" е Димитър Дерелиев - сега зам.-министър на културата, чийто ресор е защитата на авторските права, негодуват от Конфедерацията на индустриалците.

Представители на "Копи бг" вече агитирали ръководството на "Медийни носители"-Стара Загора да работят с тях след влизането в сила на новия закон за данъка върху празните носители.

"Бул репро" и "Копи бг" са създадени през 2000 и 2002 г. Лиценз за специфичната си дейност получават на базата на чл. 26, ал. 1 от Закона за авторските права, приет през 2001 г. Той предвижда производителите и вносителите на празни звуко- и видеоносители и записваща техника да плащат за компенсиране на авторите. Те са длъжни да внасят 5% от цената на носителите и 2% от стойността записващата техника. До момента обаче не е събрана и една стотинка. "С внесения в парламента проект на министерството нещата се уреждат по нова работеща формула", обясни пред "Стандарт" зам.-министър Дерелиев. Според него, налогът е уточнен с компаниите, които ще плащат данъка. "Имахме спорове около процента на данъка, защото от "Копи бг" и Бел репро" поискаха много висока ставка. Заедно преценихме обаче, че така формулата отново няма да проработи", призна още Дерелиев.

От бизнеса обаче са убедени, че в бюджета няма да влезе нищо от подобна мярка, нито пък ще се защитят авторските и интелектуалните права.

Това показва и практиката в Испания и Германия, където се опитали да въведат подобен данък, а сега се отказват от него.

От КРИБ подозират, че проектът може да мине директно като депутатско предложение и да не се разглежда и в Министерския съвет.

Екип на "Стандарт"


Бях в “Копи бг”, но отдавна


Димитър Дерелиев
зам.-министър на културата

- Г-н Дерелиев, как приемате обвиненията за лобизъм в полза на частни сдружения?

- Нелепо е. Истина е, че съм работил и във "Филмаутор", и в "Копи бг", но беше много отдавна. И няма връзка с проекта на Министерството на културата, който е всичко друго, но не и лобистки.

- Кои автори и как ще получават компенсации от събраните с новия данък средства?

- Всички, които са регистрирани и имат договори с "Бул репро" и "Копи бг". Тези две дружества трябваше да заработят още преди 10 години. Оттогава са лицензирани за колективно управление на правата по компенсационни възнаграждения. Те действат подобно на дружествата за управление на авторските права или на сродни права.


This page is powered by Blogger. Isn't yours?