Хрониките на Чалгастан

29 октомври 2006

 

Събарят блок заради мол

ПЛЕВЕН. 4-етажен жилищен блок с магазини до жп гарата ще изкупи собственикът на бъдещия мол в Плевен. Мегакомплексът ще бъде построен на мястото на старата тютюнева фабрика на "Булгартабак", която също ще бъде разрушена. Това съобщи вчера сириецът Аладин ал-Харфан, основен акционер в плевенския мол. Теренът за него е почти 10 дка, но блокът ще закрива лицевата му част. В ход са преговори за обезщетяване на 13 собственици на сградата. Крупни фондове се натискат да финансират обекта. Той ще струва около 32 млн. евро, каза Ал-Харфан. Молът ще е на 5 етажа и с 572 паркоместа. В него ще има 6 киносалона, боулинг, 2 ресторанта, кафенета, бутици, супермаркет. Очаква се молът да бъде открит през април 2009 г.
© Стандарт 29.10.2006

26 октомври 2006

 

Антимафиоти затвориха бензиностанция на „Темпо”

Бензиностанция от веригата „Темпо” беше запечатана в сряда в София от експерти на дирекция „Контрол на качеството на течните горива”. Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) е проверила при спецакция пет бензиностанции и една петролна база в Софийско, съобщи МВР.
Инспекцията установила, че четири бензиностанции от веригата „Темпо” продават гориво без необходимата документация. Навсякъде липсвали данни за произхода на бензина и неговото качество. Не можем да коментираме преди да е приключила проверката, каза Станиян Янчев, търговски мениджър в „Темпо петрол”. По думите му документите в бензиностанциите на фирмата са изрядни.
Управляващи на „Темпо петрол” са Райчо Генов и Албена Даскалова. Компанията има два адреса - в Ботевград и София. Генов управлява фирми и в други сектори, като участва и в ръководството на сдружение „Спортен клуб Ипон”.
Другият „ударен” от антимафиотите обект е петролна база с бензиностанция в с. Долни Лозен край София. Проверката показала, че комплексът работи незаконно. Собствениците му нямат издадени разрешителни от пожарната и от Регионалната дирекция „Национален строителен контрол”, установиха антимафиотите. Собственик на базата е Александър Янакиев, съобщи агенция „Фокус”.
През 2004 г. пак при спецакция антимафиотите са констатирали, че в петролната база се съхраняват и смесват незаконно нефтопродукти. В последствие те били разпространявани на вътрешния пазар като некачествено автомобилно гориво. По този начин са нанасяни вреди в огромни размери на потребителите, а републиканският бюджет е ощетяван от неплащането на дължимите акциз и ДДС, казаха в сряда от ГДБОП. Разследването тогава е установило, че собствениците на петролната база участват и във верига от фирми, по която се е извършвало неправомерно теглене на големи суми ДДС, около 14 млн. лв. По случая е било образувано дело в Столичната следствена служба, а контролните органи са запечатали обекта, но той е продължил да работи безпроблемно досега.
МВР не уточнява дали има връзка между затворените бензиностанции.
© Дарик 26.10.2006

18 октомври 2006

 

“Софийски имоти” ощетила общината с милиони левове

Столичната община е била ощетена с милиони левове от дейността на общинска фирма “Софийски имоти”, показват междинни резултати от проверката, назначена от столичния кмет Бойко Борисов, която тече в общинската фирма.
Резултатите бяха представени на пресконференция в петък.
Директорът на дирекция “Общинска икономика” Даниела Цанева обяви, че е констатирано, че действията, свързани със съучастията на фирма “Софийски имоти” и ликвидирането им след това, са ощетили силно собственика – Столична община. Голяма част от апортите, извършени от фирмата, не са отписани от капитала на дружеството, което създава нереална представа за евентуалната отговорност на дружеството към кредиторите, каза тя.
За периода на проверката – от създаването на дружеството досега, е констатирано, че фирмата е участвала с апортни вноски в 12 смесени дружества, добави Цанева. По думите й се забелязва “общ почерк при тяхното учредяване” - общинският съвет решава за учредяване на търговско дружество с капитал 50 хиляди лева и със същия протокол взима друго решение, с което капиталът на тези дружества би могъл да се увеличи с апортна вноска като са изброени имоти за всяко едно от тях.
Дружествата са били учредявани при различен процент на съучастие на “Софийски имоти”, но със запазване на блокиращата квота, като при регистрацията им общото събрание е взимало решение за увеличаване на капитала, посочи Цанева. При всичките случаи “Софийски имоти” влиза с апортна вноска, а съдружника – с пари или в две от дружествата със стойности на ремонти на обекти, заяви тя.
Цанева съобщи, че от 14 до 13 пъти апортната вноска е по-ниска от реалната пазарна стойност към момента на апортирането в капитала. Като примери за това тя посочи, че разликата между стойността на апорта и направената оценка е 13 330 000 лева за апортираните 54 декара в “София сити къмпани”.
Общ белег за всички участия на “Софийски имоти” е, че в нито едно от тях фирмата не е получила нито дивидент, нито каквато и да било друга стопанска изгода, което обезсмисля участието й в създаването на дружествата, заяви Директорът на дирекция “Общинска икономика”.
До 2005 г. “Софийски имоти” е прекратила участието си в пет дружества, след като чрез различните увеличавания на капитала е преобърнато участието на фирмата от блокиращо в миноритарно през 2001 г.
Столичният общински съвет е взел решение, с което дава възможност до 25 процента от участията в тези дружества да се продадат с решение на Съвета на директорите на общинската фирма, обясни Цанева.
В петте дружества 25-те процента се продават по номинална стойност, не се прави пазарна оценка на пакета акции, с които фирмата участва в дружествата, подчерта тя и допълни, че след продажбата на 25-те процента остават малки пакети от по 7-8 до 10 процента, които вече “Софийски имоти” продава по пазарна оценка.
В тези пет дружества реално се е извършила скрита приватизация, която за съжаление не е донесла изгода нито за дружеството, нито за собственика – Столична община, допълни тя.
Има и случаи, когато имоти са апортирани по стойност по-ниска от стойността на актива, с която Столична община е апортирала съответния имот в капитала на “Софийски имоти”, съобщи Цанева.
Като пример за това тя посочи, че в Търговска верига са апортирани 64 декара в Божурище по цена 1,20 лева на квадратен метър. Според независимия оценител реалната пазарна стойност е била повече от три пъти спрямо тази цена. Цанева допълни, че в някои случаи оценката на апорта е извършена две години преди той да е бил извършен.
Главният инспектор в столичния инспекторат Румен Калчев каза, че нередности има и по въпроси, свързани с продажбите, наемите, замените на имоти и рекламите, които е правила фирмата, както и за дарителските дейности, които тя е извършвала.
Като пример за това той посочи 17-етажна сграда с разгърната площ от 7050 квадратни метра, която е била отдадена под наем за 53,19 неденоминирани лева на квадратен метър месечно, воден канал в Борисовата градина от 2430 квадратни метра за 2 доларови цента на квадратен метър и трите дансинга в Борисовата градина с обща площ 3185 квадратни метра – за цент и половина на квадратен метър.
Тенискортовете в Южния парк са 3100 квадратни метра и са били наети за 300 неденоминирани лева на квадратен метър, а 7235-те квадратни метра на Кооперативния пазар в “Надежда” са отдавани за стотинка на квадратен метър месечно, посочи той.
В понеделник част от материалите от проверката ще бъдат предоставени на прокуратурата. Работата на комисията продължава.
© dnes.bg 22.09.2006
 

Eнергото ни открадна евтиния ток

Половин България пропищя от надути сметки за ток. Първи се оплакаха абонатите в Пловдив. Само ден по-късно изреваха и в Стара Загора, Бургас и Ямбол. От вчера на нож срещу енергото са и във Велико Търново и Кърджали. Така заради баснословните суми за светло, и то през лятото, новите собственици на електроразпределителните дружества в страната рискуват да вдигнат на бунт хиляди абонати.
Енергото е откраднало евтиния ток на половин България. Хиляди абонати са получили завишени сметки за септември, защото в тях не са калкулирани 75 киловата по 9,3 ст. Евтиното стъпало отпадна от 1 октомври, но EVN, собственици на Енергото в Пловдив, Стара Загора, Ямбол и Бургас, го "пропуснали" още предишния месец.
Възможно е инкасаторите да са получили инструкции да завишат показанията за август и септември с 50-100 киловата, защото все още е в сила по-скъпата цена, коментираха препатили.
Има констатирани нарушения в сметките за електроенергия, които хората са получили. Има фактури, в които евтините 75 киловатчаса просто липсват, няма ги в сметките, заяви министърът на енергетиката и икономиката Румен Овчаров. Той обясни, че цялото количество потребена електроенергия е отчетено по цената от 17,4 ст., колкото бе дневната тарифа. От 1 октомври тя бе намалена на 14,6 ст. Очевидно има нарушения в общите условия и в условията за качеството на доставка на електроенергията, смята министърът. Той очаква до края на седмицата
резултати от проверките
които разпореди след публикации в "Стандарт". Министърът явно не бе доволен от обяснението, което е получил от новите собственици на разпределителните дружества. Надявам се те да отговарят сериозно на поставените им въпроси, отсече министър Овчаров.
От двойни сметки за септември пропищяха не само абонатите на EVN, но и в Перник, където собственик е CEZ, както и във Велико Търново на Е.ОN. Сред причините за раздутите фактури са и масовите съкращения в електроразпределителните дружества, заяви шефът на Камарата на енергетиците в България Божидар Митев. За година и половина, откакто станаха собственици,
чужденците уволниха хиляди инкасатори
и техници. Така се оказало, че няма кой да засича редовно електромерите. С влизането на новата цена на тока Енергото се оказало неподготвено да отчете навреме колко киловата по старите цени са изгорили абонатите и колко трябва да платят до края на септември. Наложило се дори EVN да назначи временно уволнените преди това инкасатори.
ЕРП-тата се опитват да наложат в България модел, по който се работи в техните страни. Новите собственици настояват за отчитане на електромерите по-рядко - веднъж на три месеца, дори един път годишно, коментират експерти. У нас обаче това не може да стане, защото българите са по-бедни от другите европейци и искат да си следят постоянния разход на еленергия, коментира Митев. Според него това би затруднило и социалното подпомагане с ваучери, защото те се издават за всеки месец.
Освен нерегулярното отчитане кражбите на ток и техническата намеса в измерващите устройства също са довели до по-високите сметки.
Орязаният персонал в дружествата бие не само по джоба на клиентите, но
при авария ги оставя на тъмно
и студено с часове. Австрийският собственик е оставил Пловдив и Стара Загора почти без аварийни групи. В същото положение са и дружествата във Варна и Горна Оряховица, собственост на немската компания E.ON. Това е и причината през лятото да се запали подстанция в мрежата на германците. Сега в морската столица има само една аварийна група, която е на повикване. Така за отстраняване на повреда се налага да се чака с часове. Само 3 екипа поддържат мрежата и в цялата Кърджалийска област. Жителите в Смолян и туристите в близкия курорт Пампорово пък са принудени да чакат техници от Стара Загора.
Ивайло Велков, Гери Василева
© Стандарт 18.10.2006

Баба в шок: навъртяла 90 лева с една крушка
Сметка за 90 лева хвърли в шок баба Иванка от старозагорското село Братя Кунчеви. 76-годишната самотна жена ползва само телевизор, крушка за осветление и котлонче, което включва 2-3 дни. Пенсионерката платила през юли 20 лв., за август 16 лв., а за септември от Енергото я сурвакали с колосалната сума от 90 лв.
Никой не доумява защо сметката е 5 пъти по-висока, обясни кметът на селото Георги Георгиев. Шоковите фактури дошли, след като инкасатори пристигнали да засичат електромерите. Те обяснили, че правят извънредно отчитане, но никой не обясни защо. Така след това се оказало, че за 5-10 дни повече хората трябва да платят 3-4 пъти повече ток, обяснява Георгиев. Фактура за 128 лв. пък е сюрпризът за Иванка Атанасова от съседното село Горно Ботево. За юли и август платих по 30 лв., а сега над 4 пъти повече, жалваше се Атанасова. Тук сметките подскочили, след като им казали, че правят изравняване. В началото хората искали да блокират магистралата и сега съюзът на пенсионерите започна подписка за нови протести.
Сега ще лъсне цялата истина за безогледното надписване на енергото. Така хората от старозагорските села посрещнаха новината, че министър Румен Овчаров е поискал проверка на високите сметки за септември. Ние не делим абонатите на градски и селски, нямаме никакви притеснения от проверката, защото инкасаторите са отчитали реално консумиран ток, коментира пред "Стандарт" Крум Косев от отдел "Комуникации" на EVN - България, мажоритарен собственик на дружествата в Пловдив и Стара Загора. Австрийците дори предложили на пенсионерите, които не могат да платят накуп, да внесат част и през ноември с новите фактури.
Матей Бонев
© Стандарт 18.10.2006

Дадоха и парното в Пловдив на EVN
Часове след като министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров разпореди проверка на австрийската EVN заради раздути сметки за ток, австрийците бяха обявени от Агенцията за приватизация за победители в конкурса за “Топлофикация – Пловдив”. За 100% от капитала на дружеството EVN предложи 32,1 млн. Евро. Втората подадена оферта бе на френската “Далкия Интернешънъл” с цена от 25 млн. Евро. Сделката предстои да бъде одобрена от Надзорния съвет на АП. Междувременно трябва да се вземе решение и от Комисията за защита на конкуренцията дали EVN няма да получи монополно положение, след като държи и тока, и парното в региона. АП ще внесе искане за произнасяне на антимонополистите. Сделката за парното в Пловдив ще бъде сключена до 60 дни.
© Стандарт 18.10.2006

Гард плаши с пистолет ядосан перничанин
С 30-40% по-високи сметки платиха перничани за ток за септември. При досегашна консумация от около 25 лева домакинствата издължиха по 40 лева. С двойно по-голяма сметка бе изненадано и първото приемно семейство в миньорския град.
На Руска Стоянова за два месеца й били начислени 120 лева вместо досега харчените по 30 лева на месец. Жената все пак платила сметката и поискала проверка на електромера. След намеса на Отдела за закрила на детето токът е пуснат в семейството, което отглежда три приемни деца и се грижи за четири от 12-те си внучета. “Прекъсват тока без предупреждение, а инкасаторките не можеш да ги намериш на работните им места”, оплака се 68-годишен жител на с. Студена. Човекът няколко пъти е търсил служителките, но гишето било затворено преди 15,30 ч. Накрая му спрели тока. Студенчанинът отишъл да плати заедно с таксата за повторно включване. Ядосал се, когато инкасаторката поискала да плати допълнително и за трифазен ток. Абонатът признава, че е бил подпийнал, но държи, че с право е потърсил правата си. В този момент бодигардът в пункта демонстративно показал запасания отзад на колана си пистолет “Макаров”, за да се разбере, че е въоръжен и опасен.
Анна Георгиева
© Стандарт 18.10.2006

Австрийците от EVN удариха и по бизнеса
Седмица след като пропищяха битовите абонати от своеволията на енергото, сега вой надигат и фирмите, научи “Стандарт”. Причината са убийствени правила за ползване на ток от фирмите, които се опита да наложи EVN. Засега обаче срещат сериозен отпор. Пръв срещу монополиста се опълчи директорът на международния панаир Йордан Радев. Това стана, след като австрийците поискаха от големите клиенти да внесат банкови гаранции, в случай че забавят плащанията. “Никога не сме просрочвали дори и с ден плащането на тока, а ни карат да затваряме стотици хиляди левове”, коментира Радев. Заедно с него срещу Енергото скочиха и други представители на едрия бизнес под тепетата. Така енергийното дружество бе принудено да оттегли засега искането си за гаранция от лоялните клиенти. И досега обаче продължава практиката EVN да кара фирмите да строят трафопостове за тяхна сметка, след което ги изкупува на готово за жълти стотинки. Един трафопост излиза на предприемачите над 100 хил. лв., твърдят експерти. Пловдивското дружество дори успяло със своите правила да изгони няколко крупни инвеститори, оплака се и кметът на община Марица Запрян Дачев.
Костадин Аршинков
© Стандарт 18.10.2006
 

Вълка подкара “Бугати” за 1,3 милиона евро

Собственикът на софийския боклук Румен Гайтански-Вълка вече се вози в най-скъпия автомобил в света - Bugatti Veyron. Лимузината струва над 1,3 млн. евро, от същата серия ще бъдат произведени едва 300 коли, съобщи агенция БГНЕС. "Звярът" развива над 400 км/ч, а мощността му е 1001 конски сили, колкото на самолет. Това не значи обаче, че собственикът й ще бъде проверяван за произхода на парите, с които е купил уникалната кола, научи "Стандарт"
"Акция на МВР "Скъпи коли" в България няма и не се очаква. Наистина проверяваме собственици на лимузини за над 100 000 лева, но избирателно - онези, за които има данни за пране на пари или незаконни доходи", заяви вчера пред Стандарт главен комисар Валентин Петров. Твърденията за масови проверки на скъпите автомобили били абсурдни и обиждали МВР и държавата.
По закон антимафиоти и оперативни работници имат право да изискват данни за сделки от лизингови компании само ако разполагат с данни за извършени престъпления от техните собственици. "Ако трябваше да караме наред, нямаше да да започнем със собствениците на лимузини, а на самолети", пошегува се пред "Стандарт" висш офицер от вътрешното ведомство.
Между 5 и 7 хиляди са регистрираните у нас автомобили с цена над 100 000 лева. Подобни коли са по джоба на хора с доходи над 2000-3000 лв. месечно, и то ако са взети на лизинг. Масиран удар на МВР срещу собственици на скъпи автомобили би засегнал най-вече наркодилърите и автоджамбазите, които трудно биха могли да докажат доходите си, коментират запознати. От няколко дни от масивите на КАТ се вадят списъци със собственици, които имат криминални досиета, твърдят полицаи.
Информацията за започващи масови проверки е предизвикала сериозно раздвижване в подземния свят. Босове на различни нива трескаво се заели с пласирането на част от лимузините си. Притеснени от "новината" се оказали и няколко десетки полицаи и политици, които също се возели в скъпи коли, научи "Стандарт".
Засега антимафиотите нямат заповед да проверяват собствениците на частни самолети. В момента у нас има регистрирани 55 леки летателни апарата с тегло до 5,7 тона. Едва 30% от тях са купени на старо, останалите са чисто нови. Най-многобройни са ултралеките самолети (двуместни, до 750 кг), чиято цена варира между 50 хил. долара и 100 хил. евро. Машините с 4-8 места и тегло до 5,7 тона струват около 150 хил. евро, но ако са оборудвани с всички екстри, цената им скача до 500 хил. евро. От 20 до 50 хил. евро се продават машините втора ръка. Четириместен лек самолет може да се купи на старо за около 60-100 хил. евро.
Малцина са известните имена на собственици на самолети. По правило това са бизнесмени, които не крият доходите си. Малък самолет пилотира директорът на "Албена", а дружеството му инвестира в частни летища. Шоколаденият производител Станчо Колев ("Шокотрейд - СК") не крие, че често лети по бизнес дела от пистата в Габрово. Съсобственикът на "Техномаркет" и бивш военен пилот Николай Китов заяви неотдавна, че обмисля подобна покупка, за да улесни бизнеса си на Балканите.
Най-известният притежател на самолети у нас е собственикът на ЦСКА и на "Нове холдинг" Васил Божков. Неотдавна той се сдоби с два канадски 8-местни "Еър джет" от висок клас. С ултралек "Тукано" пък се рее из небесата бизнесменът Николай Николов, който произвежда метален амбалаж. Два самолета за висш пилотаж са отишли в авиационния учебен център "Еър спорт".
Имената на повечето собственици на частни аероплани се пазят в тайна. Засега не е известен български политик със собствен аероплан.
"Това, че в България има богати хора, които се возят в собствени самолети и ултраскъпи коли, говори добре за държавата. От проверки трябва да се страхуват само парвенютата, придобили богатствата си с рекет, наркотрафик, пране на пари", увери пред "Стандарт" отговорен служител от вътрешното ведомство.
© Стандарт 18.10.2006

09 октомври 2006

 

В Пампорово при строеж братя Диневи срутиха писта

Строеж на хотел с ваканционни апартаменти на братя Диневи свлече 20 метра от най-популярната и възлова писта в курорта Пампорово - "Снежанка"- "Язовира"-"Студенец".
2/3 от трасето сега липсва. Пръстта е паднала до стените на бъдещата сграда на комплекса "Гранд Манастира". Свлеклият се участък се намира на най-възловото място в пистовите съоръжения.
Ако ямата остане, поне 2/3 от пистите няма да бъдат използвани, разтревожени са в курорта. От "Диневи и ко" обещали пред областната управа и кметицата на Смолян Дора Янкова, че до началото на сезона пистата ще бъде укрепена и запълнена отново.
© 24 часа; 30 септември 2006 г.

This page is powered by Blogger. Isn't yours?