Хрониките на Чалгастан

24 октомври 2007

 

ВИС прилапа златен терен

Навремето достъп на висаджиите до паркирането в София дава бившият шеф на общинската фирма "Паркинги и гаражи" Георги Василев, който бе убит посред бял ден в центъра на София през 2005 г. Преди това той успява посредством промяна на две срички да създаде фирма "Паркиране и гаражи" в съдружие с хора на ВИС и чрез търг между подставени фирми да ги уреди с най-апетитните паркинги. Говори се, че и сега зад консорциума, купил борсата, също има съдружници от доскорошния общински съвет.

Столичната общинска агенция по приватизация сключи рекордна сделка в края на миналата седмица. Най-апетитната зеленчукова борса - "Слатина", бе продадена за 75, 4 млн. лева - доста повече от стойността на обикновено тържище, но пък значително по-малко от пазарната стойност на един имот.

Парите ще отидат за мащабен инвестиционен проект в столицата през идната година, твърдят общинарите. Но ако те ликуват, двойно по-златна е сделката за купувача - "Слатина Булгарплод консорциум". Неин управител е Светлана Каменова, съпруга на дясната ръка на изчезналия бос на ВИС Мето Илиянски - Красимир Каменов (Къро). Тя винаги представлява съпруга си в подобни сделки - нейното име стои и като съсобственик на "Паркиране и гаражи мениджмънт", които държат едни от най-възловите паркинги в столицата - пред ЦУМ, на НДК, на басейна "Спартак". Имат и разрешение за издигане на многоетажен паркинг на Лъвов мост. Според запознати, след като сложи ръка на паркирането в града, ВИС опитва да се компенсира за изгубената борса в Илиянци, от чието име идва прословутият прякор на Мето. Навремето босът на ВИС контролираше пазара и в този период то бе известно като разпределител на контрабандни стоки.

За момента "Слатина Булгарплод" купува тържището с уговорката, че ще го запази като борса в близките 15 г. В противен случай трябва да плати като неустойка същата сума. Това обаче не би било толкова трудно, като се има предвид, че 7 от общо 250 дка на терена се намират в "Хладилника" и са на територия с разрешение за високо строителство. Ако получат строителна виза, собствениците биха могли да вдигнат там дори и небостъргач и да платят неустойката в рамките на година само от продажбите на офиси. По-голямата част от територията, която се намира в посока аерогара София, обаче е в зоната, предназначена за покрити тържища, които обаче могат да бъдат подземни и многоетажни.

Засега купувачите са декларирали, че смятат да инвестират в придобивката си 3 млн. лева. Запознати твърдят, че покупката на "Слатина" всъщност е документално узаконяване на нещо, което се знае отдавна - че ВИС така или иначе държи тази борса и сега просто си я взема от общината. Хора на Къро, негови бивши съдружници във фирмата "Абоба 2000", която той притежава заедно с изчезналия Мето, са били в досегашната управа на "Слатина Булгарплод ЕАД" преди продажбата. Те са диктували цените и доставките и досега. От борсата столичната община е спечелила за последната година едва около 330 хил. лева. Ако това наистина е реалната печалба, тържището едва ли би било оценено толкова скъпо при обявяването му за продан, твърдят експерти. Според тях в последните години борсата умишлено е губела, за да се стигне до приватизацията й. "Сделката е подготвяна две години", твърди надзорникът на Столичната общинска агенция по приватизация Светлин Лисичков. Факт е обаче, че само две фирми са участвали в конкурса - висаджийската "Слатина Булгарплод", създадена в последния ден преди да изтече срокът за купуване на тръжната документация, и "Химимпорт". Тръжна документация са купили 18 дружества, но повечето от тях са се отказали от участие, когато са разбрали, че там не може да се строи.

© Standart

18 октомври 2007

 

Доктори опоскаха „Пирогов” до кокал

Лекарка изнесе скъпо оборудване, остави само стария радиатор

Кражби на оборудване, финансови злоупотреби, семейни афери - скандал след скандал разтърсват "Пирогов" месеци след стачката. Преди ден новият шеф на Института за спешна помощ доц. Димитър Раденовски огласи и доклад за финансовото състояние на болницата, според който тя е затънала в дългове. Средно по 15 млн. лева борч годишно трупа "Пирогов". А все още не са запълнени всички дупки, през които институтът се източва. Краде се всичко - от документи до скъпо оборудване.

"Пирогов" има нужда от сериозно лечение. Тя е във финансов колапс, след като през последните години се е развивала на автопилот. Това стана ясно от доклада за развитието на болницата от 2003 г. насам, изготвен от новия директорски борд в лечебницата. Всяка година "Пирогов" завършва с дълг към кредитори в размер на 13-15 млн. лв. И в момента дължимите суми към кредиторите са 11 млн. лв., които до края на годината ще набъбнат минимум с 1 милион. Това обяви директорът доц. Димитър Раденовски. "Пирогов" има нужда от спешна финансова инжекция в размер на 12,5 млн. лв., за да се предотврати фалитът и да продължи да обслужва пациенти, намери смелост да каже доскорошният ръководител на Четвърта хирургия.

Епикризата

През последните няколко години "Пирогов" страда от хроничен недостиг на средства, е финансовата диагноза на Института за спешна помощ. От началото на 2006 г. здравното министерство престана да превежда пари и институтът мина само на издръжка по клиничните пътеки на здравната каса. "Пирогов" обаче е необикновена болница. Тук се приемат 24 часа в денонощието тежко пострадали пациенти при катастрофи, домашно насилие, престрелки, злополуки по време на работа и пр., мнозина от които с нередовни здравни вноски. Лечението на тези болни често надхвърля в пъти сумите, които са залегнали в рамковия договор за клиничните пътеки (които от своя страна са съобразени с гласувания от Народното събрание годишен бюджет на НЗОК). Така например здравната каса плаща за болничното лечение на пациенти с изгаряния 7000 лв. За най-тежко пострадалите миньори в мина "Ораново" обаче "Пирогов" изхарчи между 50 000 лв. и 100 000 лв. Тежко е ежедневието и на специалистите от детското урологично отделение, които лекуват малчугани с болни бъбреци от цяла България. Те обаче трябва да се "вместят" в рамките на 452 лв. (за по-леките операции) и 1220 лв. (за сложните случаи). От тези скромни суми, разбира се, трябва да остане за заплати на медицинския персонал, че и за режийните.

Нарушенията

Липсата на адекватно заплащане на лекарския труд е принудила докторите да търсят изход от задънената улица. Някои направо или със заобикалки са казвали на пациентите си, че за да получат качествена медицинска помощ, ще трябва да си платят. Талантливият коремен хирург Стоян Пернишки е един от тях. Случаят с 1500-те лв., които поиска, нашумя най-вече поради факта, че за първи път доктор бе уличен във вземане на рушвет. Няма да позволя да се петни името на института, лекар, позволил си такава волност, ще бъде уволнен, категоричен е доц. Раденовски. Той ще разчита и на информация от здравния омбудсман, който до края на годината ще изслушва всички недоволни пациенти в "Пирогов".

Болницата е била източвана и по по-лежерен начин. Някои от търсените хирурзи предлагали на пациентите си да ги оперират в частни клиники. Така, извън стряхата на "Пирогов", те си изкарвали "добри пари за черни дни". Не е тайна, че основната причина за това тъкане на два стана са ниските възнаграждения. Средната докторска заплата е около 500 лв., сестрите вземат по 330 лв., а санитарите - по 200. През последните години пироговци непрекъснато роптаеха, а през май дори започнаха протести. По-късно исканията им се обърнаха срещу тогавашното ръководство начело с доц. Спас Спасков. Изнесеният този вторник от наследника му доклад показва, че те са имали право. "Пирогов" буксува заради лош мениджмънт и липса на каквато и да е координация между отделните лечебни звена, заяви доц. Раденовски.

Скандалите

Преди дни доц. Раденовски издаде заповед за освобождаването от работа на петима от управлението на "Пирогов", сред тях и семейство Павлови. Ирена и Борислав са били отговорни за стопанисването на материално-техническите средства и капиталовите разходи повече от 10 години. Досега проверки на здравното министерство в института не са открили финансови злоупотреби. Такива обаче има, и то в особено големи размери, твърдяха доктори още по време на тазгодишната стачка. От стачния комитет дори настояха в болницата да влязат експертите на Икономическа полиция. Това трябва да стане час по-скоро, още повече че Ирена Павлова и Борислав Павлов се опитаха на 16-и този месец да изнесат най-нагло от кабинетите си важни финансово-отчетни документи и договори. Те били спрени на бариерата от шефа на охраната, комуто се сторил твърде съмнителен фактът, че уволнените са яхнали служебната камионетка "Баркас". Извиканите спешно полицаи щракнаха белезници на ръцете им и ги отведоха на разпит в Шесто РПУ. Тепърва следователите ще нищят какви са прегрешенията им.

Скандалите обаче не свършват дотук. Вчера

д-р Диана Цеклеева, която е освободена от ръководната длъжност в Първо вътрешно отделение, си позволила да изнесе всичко от кабинета си, оставяйки стаята "по парно". Когато нейната заместничка д-р Мария Миланова влязла, не повярвала на очите си. Там нямало и помен от дарените от фирма компютър и офис мебели. Това не е частна собственост, даренията са за болницата, коментираха доктори. В момента обаче в института не съществува наредба, която да регламентира въпроса с даренията. Тепърва ще се пише специална наредба. Ще има и наредба за лоялна конкуренция, в която ще залегнат определени изисквания към работещите в "Пирогов".

Лечението

"Пирогов" ще стъпи на краката си, убеден е доц. Димитър Раденовски. Освен еднократната финансова държавна дотация Институтът за спешна помощ вече ще получава пари от здравното ведомство и за пациентите в реанимацията. Министерството предвижда 42 млн. лв. през 2008 г. за тежките случаи в болниците. Бъдещето на "Пирогов" обаче е немислимо без промени в структурите му. В момента в него работят четири хирургии, в които се дублират много медицински дейности. Травматологиите също са четири. Налага се обединения на клиники и по-добро организиране на дейностите, е на мнение новият директор. Той е убеден, че ръководният състав трябва да се подмлади. Обещаните конкурси за нови шефове на клиники ще стартират през ноември. Ще започнем от травматологията, която е на 11-ия етаж, и оттам надолу, каза за "Стандарт" доц. Раденовски.

Очаква се ефективността да се повиши и с прекратяване на неизгодни договори. Като например тези със собствениците на частна медицинска апаратура, която ползват лекарите. Или с наемателите на болничната кухня. Вече са прекратени деловите отношения с хората, които стопанисваха магазинчето в двора на лечебницата. Разчистването на постройката, която се намира точно зад болничния параклис, ще даде възможност това пространство да се използва по-пълноценно. Постепенно ще бъде закупена и нова апаратура. Има идея да се вземе ангиограф, с който ще бъдат обслужвани пациентите с инфаркт. Тези хора сега се пренасочват към Националната кардиологична болница, "Св. Екатерина" или "Св. Анна". По предварителни разчети само тази дейност може да донесе на института 3 млн. лв. приходи. Клиниките ще заложат и на лапароскопските интервенции, известни като безкръвни операции.

Страницата подготви Румяна Милева

© Standart

16 октомври 2007

 

Съдът извади бяло знаме за Маргините

Красимир и Николай Маринови - Големия и Малкия Маргин може да съдят България в Страсбург след приключване на делото. Процесът, който трябваше да докаже на Брюксел, че се борим с организираната престъпност и мафията, се превърна в сапунен сериал за родното правосъдие. Обвиненията, че братята подготвяли убийствата на Иван Тодоров - Доктора, бизнесмена Никола Дамянов и генерал Любен Гоцев звучаха несериозно още след ареста на знаковите сикаджии. Според запознати с делата им има куп други неща, в които двамата да бъдат обвинени, но прокуратурата не е засегнала нито едно от тях.

Още в началото на процеса стана ясно, че обвиненията срещу Маргините се крепят на показанията на един свидетел. Дни след като беше обявено, че той е анонимен и защитен, в медиите изтече информация, че това е Велин Добрев - Вили Моториста. Полицията сложи охрана на близките на мъжа в кв. "Изток" заради заплахи по домофона. На него се разчиташе да вкара Маргините и петимата им съучастници - братята Иво и Светлин Карагеоргиеви, Веселин Тошев, Стефан Рангелов и Бисер Илиев в затвора. Само че по-малко от година след ареста ключовият свидетел се издъни. Велин Добрев не разпознал свой подпис под протокол за следствен експеримент, с който е проверена достоверността на показанията му. По време на експеримента той трябвало да посочи места и адреси, за които твърди, че са обсъждани при подготовката на трите убийства. Добрев признал, че преди време употребявал наркотици и е получавал припадъци. "Маргина да не е луд, та да поръча три сериозни убийства на наркоман. Пък и да му даде пистолет и осем патрона. Това не става така", каза за "Стандарт" познат на Големия Маргин.

За да спасят по някакъв начин положението, магистратите извадиха година след ареста втори защитен свидетел. Анонимният мъж, воден под номер 7771, дал няколко пъти показания срещу братята пред следователи, ангажирани със случая. Надеждите той да обърне делото и да бъдат вкарани Маргините в затвора, се провалиха, след като впоследствие свидетелят се отказал от показанията си. Злите езици твърдят, че е бил заплашван, но това не може да бъде доказано. Още повече че той не се е оплакал и е ясно, че няма и да го направи.

Две години след ареста братята са на свобода под домашен арест, а гледането на делото се отлага почти всеки път. Двама от нарочените за убиване вече не са между живите - Иван Тодоров - Доктора миналата година беше застрелян, а преди дни Никола Дамянов си отиде след инфаркт. Прокурори твърдят, че това няма да промени хода на процеса и Маргините ще бъдат вкарани зад решетките. Това обаче е твърде съмнително, защото доказателствата за подготвяните убийства са косвени.

След като делото зацикли, година след ареста на Маргините бяха запорирани имоти и сметки на Красимир Маринов и съпругата му Мария. Техни близки обаче твърдят, че Големия Маргин няма пари в банките, а е невъзможно да му се отнемат имотите в чужбина. На Запад при закупуването на недвижимо имущество властите стриктно проверяват откъде идват парите и дали не са натрупани от престъпления, както и дали не са "изпрани".

Докато братята търкаха наровете, малкият свари и да се ожени. Николай и приятелката му Мария си казаха "да" през януари 2006 г. в сградата на националното следствие. Сватба зад решетките се наложи, за да може Мария да има право на свиждане с Малкия Маргин. След сватбата той започна да получава световъртежи и накрая излезе от ареста. Брат му пък получи относителната си свобода още по-рано. След десетки жалби и операция от дископатия, през 2006 г. той смени килията с домашен арест. До преди месец "на топло" оставаха само двама от обвиняемите - Стефан Рангелов и Бисер Илиев. Съдът обаче изпрати и тях навън поживо по здраво срещу 10 бона гаранция на човек. В съда те заявиха, че им е оказван натиск да свидетелстват срещу Маргините, за да бъдат пуснати под гаранция. Двамата бяха последните от групата, които все още не бяха на свобода. Преди време се оказа, че Иво Карагеоргиев страда от слабо сърце, а за брат му Светлин не бяха събрани достатъчно доказателства и той напусна ареста срещу "подписка". Веселин Тошев пък беше опериран от язва и е навън срещу гаранция от 5000 лв. Повече от 20-те адвокати, защитници на Маргините, пък редовно се разболяват и делото не може да тръгне. Две години след ареста на Маргините шансът те да бъдат осъдени намалява с всеки изминал ден.

Ирен Делчева

© Standart

10 октомври 2007

 

Инфаркт покоси мишена на Маргините

Никола Дамянов се е почувствал много зле във вторник около 5 ч сутринта. Близките му веднага извикали Бърза помощ. Пристигналият медицински екип установил, че Дамянов в момента получава инфаркт. В дома на финансиста е изпратена и втора линейка с реаниматор и кардиолог. Медиците качили Дамянов в реанимобила и с пуснати светлини и сирени потеглили към Александровска болница. По пътя обаче бизнесменът издъхнал. "Дамянов е получил най-тежкия възможен масиран инфаркт - с проводни нарушения. Въпреки борбата да го спасим за съжаление не успяхме", обясни шефът на Бърза помощ Георги Гелев.

Името на Дамянов нашумя около процеса срещу братята Маргини и бандата им. Според тезата на обвинението финансистът принадлежал към конкурентна групировка, която чрез застрахователно дружество "Армеец" е застрашавала бизнеса на Красимир и Николай Маринови, които също се занимавали със застраховане. Друга версия на прокуратурата гласи, че Дамянов отпуснал около 200 хил. паунда назаем на бившия разузнавач и представител на "Армимекс" в британската столица Петър Попов. Същият минал за доверен човек на Маргините. Парите били за сделка с противогази в Бейрут, а с бързата печалба Попов щял да лекува болното си дете. Първоначалната инвестиция трябвало да бъде върната в рамките на 2 седмици. Това обаче не се случило.

Впоследствие, за да не се връщат парите, било взето решение кредиторът да бъде ликвидиран.

В съдебната зала обаче Попов заяви, че братя Маринови ги познава единствено от медиите и никога не се е виждал с тях. А взаимоотношенията му с Дамянов били уредени далече преди да се чуе, че се готви атентат.

Никола Дамянов стана известен като човека, създал империята около "Химимпорт" и "Гленкор" за търговия с горива и зърно. Той е председател на Надзорния съвет на Централната кооперативна банка, притежавана от ТИМ. Преди това е бил зам. генерален директор на външнотърговското предприятие "Химимпорт", което стана собственост на варненската компания. Оттам обаче уточниха преди време, че Дамянов няма дялово участие в ТИМ.

През 1984 г. той напуска България, като се жени за българка в Канада. Започва бизнес в Англия. Първата му фирма се казва "Дарик" и е направена съвместно с англичанин, като продават опаковъчни линии и теглилки на Балканите. От 1991 г. изнася торове и калцинирана сода от България. Разширява бизнеса, работи със САЩ. Прехвърля се към американската фирма "Марк Рич", която доставя нефт на "Нефтохим". Според думите му бил основен доставчик за бургаската рафинерия до приватизацията й. Преди фаталния инфаркт живее поравно в София, Лондон и Канада.

Мария Максимова

Прочу се като човек на милиардера Рич

В родния бизнес Никола Дамянов има славата на човека, който е тясно свързан с икономическото и финансово развитие на групировката "ТИМ холдинг". Мнозина считат, че покойният финансист е бил мозъчният й тръст. Твърди се, че като дългогодишен директор на "Химимпорт" е бил "топлата връзка" между ТИМ и американския милиардер Марк Рич. Той сътрудничел с фирми от структурата на варненската компания по отделни проекти. По времето на Тодор Живков Дамянов е бил смятан за приближен на тогавашния министър на търговията Христо Христов. Така тръгват и големите сделки на ТИМ със зърно, изнасяно от фирмата "Гленкор", собственост на Марк Рич. Всеизвестно е, че групировката слага ръка на най-големите зърнобази и силози не само в Североизтока, но и в цяла България. Още през средата на 90-те години тя успява да купи бази и силози на бившата ДФ "Зърнени храни". Към тях прибавя след това и хамбарите на скандално известния и задлъжнял зърнен търговец Филчо Колев от Пловдив. В края на 2000 г. е покупката на външнотърговското дружество "Химимпорт", а след това следва покупката на ЦКБ, считана за най-голямата сделка на варненската група. ЦКБ след това купи фалиралата Добруджанска търговска банка, а заедно с нея 8-те силоза и най-голяма мелница в Добруджа.

© Standart

This page is powered by Blogger. Isn't yours?